ROZDÁVAME KNIHY ZADARMO 

Vyvarujte sa chybám, ktoré sa robia pri stavbe domu

  • Chcete vedieť, ktoré sú najväčšie chyby pri stavbe rodinného domu?
  • Pozor na chyby, ktorých sa dopúšťajú stavebné firmy
  • Načo si dať pozor keď si budete stavať rodinný dom
  • Prečítajte si knihu, kde vám odhalím najväčšie chyby, ktoré robia až v 95% prípadoch pri stavbe rodinného domu

 Cena knihy: 9,99 EUR

ČO ovplyvňuje letné prehrievanie domu

Hlavným dôvodom, prečo sa domy prehrievajú je chyba vo výbere tepelnej izolácie. Nepozerá sa na vlastnosti tepelnej izolácie ale na jej cenu. Pri ľahkých izoláciach zo sklennej vaty a fúkaných PUR izoláci neplatí, že čím väčšia hrúbka izolácie, tým lepšia tepelná ochrana interiéru v lete. Strechy s použitím týchto ľahkých izolácii nemajú dostatočný fázový posun aby dokázali zabrániť letnému prehrievaniu interiéru.

V lete keď slnko páli na strechu teplota pod škridlou dosahuje teplotu cez 60°C.

Horúci vzduch pod strechou začína prestupovať cez izoláciu do interiéru. Keď teplota prejde izoláciou dom sa začína prehrievať. Čím pomalšie teplo prestupuje cez izoláciu tým je to lepšie. Ideálne je keď sa večer vzduch vonku ochladí a teplota z izolácie sa začne vracať späť. Tomuto hovoríme Fázový posun. Fázový posun nám hovorí, za aký čas prejde teplo izoláciou z teplejšieho prostredia do chladnejšieho.

Prehrievanie domu cez strechu ovplyvňuje výber izolácie čiže z akého materiálu bude tepelná izolácia vyrobená.

Rôzne druhy tepelných izolácii majú odlišné vlastnosti. Tých vlastností je podstatne viac ale ja sa zameriavam len na dve.

Prvou vlastnosťou je Súčiniteľ tepelnej vodivosti označovaný λ. Jeho hodnota sa pohybuje okolo 0,03 až 0,04 W/(m.K). Čím je číslo menšie, tým sú tepelnoizolačné vlastnosti lepšie.

Druhou a dôležitejšou vlastnosťou je pre mňa spomínaný Fázový posun. Ten ovplyvňuje Merná tepelná kapacita. Vysoká merná tepelná kapacita izolácie zabezpečí spomalenie prestupu tepla. Hovoríme o tzv. fázovom posune. Fázový posun je časový úsek v hodinách, ktorý potrebuje teplotná vlna, aby sa dostala z teplejšieho prostredia do chladnejšieho.

Čím je fázový posun väčší, tým viac je spomalené prehrievanie domu!
Vaše miestnosti tak zostávajú príjemne chladné hlboko do noci, a vy môžete nerušene spať.

Chcete aby bývanie pod strechou bolo v lete komfortné a nebolo utrpením?

Preto v našich projektoch navrhujeme a v domoch, ktoré staviame používame tepelné izolácie, ktoré majú dlhý fázový posun.

Použitie ľahkých izolácii, ako napr. sklená vata, minerálna vlna, striekané PUR izolácie a iné, spôsobuje v lete prehrievanie domu, pretože majú fázový posun cca 6 hodín.

V lete keď je vonku najväčšia horúčava, strecha sa zohrieva a sála teplo do interiéru. Poobede a večer je potom v interiéri najväčšie teplo, ktoré sa nedá vyvetrať ani oknami.

Pri použití vhodnej tepelnej izolácie je fázový posun 10 až 16 hodín. V praxi to znamená, že konštrukcia sa neprehreje a počas noci sa naakumulované teplo vracia späť do exteriéru.

Na záver si zopakujme, že izolácie s malou tepelnou kapacitou majú krátky fázový posun a preto sa domy rýchlo prehrievajú.
Čím je väčšia merná tepelná kapacita izolácie, tým je väčší fázový posun.

Zatepliť dom akoukoľvek tepelnou izoláciou je preto veľký omyl. Ak sa nezaujímate o jej vlastnosti, letné prehrievanie domu bude veľký problém.

Veľké presklenné plochy sú pekné ale pozor…

Druhou príčinou letného prehrievania domu je chýbajúce tienenie okien z južnej a západnej strany.
Až 50 % tepla móže prejsť cez nezatienené okná. Cez 1 m² nezatieneného okna na južnej strane môže prejsť do domu až 500 W tepelnej energie.

Tieto veľké okná na jednej strane poskytujú krásny výhľad ale na druhej strane v lete bez tienenia vytvárajú „obrovské radiátory“, ktoré prehrievajú váš dom.

Ak v projekte domu nie sú navrhnuté väčšie presahy striech alebo tieniace konštrukcie, najúčinnejším riešením proti prehrievaniu cez okná je použitie vonkajších žalúzií. Tie zabránia slnečným lúčom aby neprehrievali váš dom.

Ak potrebujete realizovať zateplenie novostavby domu, napíšte alebo zavolajte mi


 

SPÝTAJTE SA NÁS NA ČOKOĽVEK

 

Robíme veľké veci

Tak poďte s nami do toho

Krôčik po krôčiku, postavíme spolu váš svet

 Ak radšej píšete, tak vyplňte kontaktný formulár a kliknite na tlačidlo „Poslať správu.“

 

ALEBO NÁM ZAVOLAJTE NA TELEFÓNNE ČÍSLO 0905 217 273

Odpovieme vám e-mailom alebo telefonicky čo najskôr, ako to len bude možné.